#75 Baltā kāpa un tās ota – Inčupe

Ik pa laikam, lai nedaudz atšķaidītu dabas brīnumu sarakstu, dodamies arī uz kādu, ja tā var teikt, popsīgāku dabas nostūri, kur cilvēku brīžiem ir vairak nekā lielveikalā pie alkohola stenda. Viena no šādām vietām ir Saulkrastu Baltā kāpa, kur īsi pirms saulrieta sapulcējas bundžiņu alus un benzīntanka kapučīno baudītāji. Soliņš, kas paver labāko skatu uz horizontam strauji tuvojošos sauli, pašreiz ir gandrīz tukšs, vienīgā uz tā ērti iekārtojusies ir pustukša paciņa ar ķirbju sēklām.

Ir pats maija sākums, tāpēc ūdens gan jūrā, gan Inčupē ir stindzinoši auksts. Tas netraucē sirmam pārim ar suni akmeņaino upi šķērsot basām kājām. Saulrieta vērotāju ir savācies krietns pulciņš, un tie jautri pavada laiku Baltās kāpas virsotnē, tikmēr sirmais pāris liedagā vāc tukšās pudeles un citus atkritumus. Vairākas alus pudeles nesasniegušas Inčupi ir iestrēgušas uz kāpas nogāzes un, saules apmirdzētas, rotaļīgi vizuļo. Sirmais kungs vienu, vieglāk sasniedzamo pudeli kaut kā izķeksē, pārējās izsprūk sveikā un atviegloti turpina vērot Inčupes rāmo plūdumu.

Arī mēs savācam pāris tukšās divlitrenes, kuras atšķirībā no savām meža māsām ir līdz nepazīšanai sašvīkājušas smiltis, un tās atgādina savdabīgus mākslas darbus. Tomēr radošākā šejienes māksliniece ir Inčupe. Tā, ik pa laikam mainot savu ieteku jūrā, pēdējo desmitgažu laikā ir pietuvojusies Baltās kāpas piekājei, izraisot tās nogāzes eroziju un nodrošinot, lai Baltā kāpa arī būtu balta. Attēlā, ko man izdevās atrast daba.gov.lv, uzskatāmi redzams, kā Inčupe laika gaitā ir mainījusi savu ietekas gultni, pakāpeniski pārvietojot to uz Ziemeļiem.

Pirms pāris gadiem, kad Inčupe pavasarī atklāja jaunu izeju uz jūru un apskādēja Saulkrastu dabas lepnumu, pilsētā valdīja satraukumus. Tomēr ģeologi mierināja, ka pareizākais būtu samierināties ar dabā notiekošiem procesiem un rēķināties ar tiem. Jāuzteic Saulkrastu pašvaldība par Baltās kāpas nostiprināšanas darbiem un koncepta autori par vides elementiem, ar kuru palīdzību sabiedrība, atraktīvā veidā tiek informēta par dabas norisēm un vides aizsardzību.

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

12 − 2 =