#61 Romantiskais industriālisms Anfabrikas klintīs

 

 

   Pa ceļam uz Līgatni sāk pamatīgi snigt, turklāt stiprā vēja dēļ tas krīt gandrīz paralēli zemei, atstājot aiz kokiem nenosnigušus laukumus, kā garas ēnas. Stiprā snigšana ir aizslaucījusi cilvēkus, un Līgatnes ielas ir gandrīz tukšas. Bērnībā Līgatnē mani interesēja tikai dabas takas ar neredzamajiem lūšiem, smakojošajām meža cūkām un sumbriem, uz kuriem biju gatavs skatīties bezgalīgi. Šoreiz mūs interesē Anfabrikas klintis, kurām parasti ceļotāju plūsma iet secen.

Anfabrikas klinšu alas ir veidotas kā noliktavas un pagrabi, papīrfabrikas vietējo iedzīvotāju vajadzībām. Kādreiz cariskajā Krievijā godalgotajā papīrfabrikā ražoja augstākās kvalitātes produkciju, saņēma atļauju likt uz papīra cara zīmogu, kas ļāva to izmantot arī valsts oficiālo dokumentu ražošanā. Papīrfabrika ir piedzīvojusi daudzas pārmaiņas, degusi, tikusi izvesta uz Krieviju, Latvijas pirmās brīvvalsts laikā par valsts naudu un iedzīvotāju ziedojumiem atjaunota.Tad Atguvusi slavu un 30. gados ražoja jau 100 dažāda veida papīru.

Tomēr vairāk par šo spožo rūpnīcas slavu mani saviļņo apkārtnes romantiskā noskaņa. Klintīs izcirstie logi, kas atgādina Turcijas Kapadokijas ainavas. Rodas sajūta, ka alas ir apdzīvotas un katrā no tām ir kāds noslēpums.Apburošā Līgatnes upe, kas, neko nenojauzdama, plūst gar ainaviskām smilšakmens klintīm, līdz tiek sadalīta uz pusēm.Viena aizlēkšo pa krācēm, otra rāmi šūpo gulbju pārīti un pīļu barus. Dzelzs tiltiņi, kas nosaukti Eižena un Vilhelmīnes vārdā un atgādina par laikiem, kad rūpnīcas īpašnieki bija ne tikai guvuši labumu no dabas, bet arī saveduši kārtībā apkārtni un radījuši piemērotus dzīves apstākļus saviem darbiniekiem.

Izrādās, ka pie Anfabrikas klintīm ir notikusi leģendārās 1985.gadā veidotās mākslas filmas“Sprīdītis”uzņemšana. Te tika filmēta epizode, kurā princese Zeltīte pārliecina raganu iesaistīties afērā pret Sprīdīti un ragana veic izteiksmīgu buršanās rituālu. Anfabrikas klintis ne tuvu nav vienīgais Latvijas filmās redzamais dabas brīnums. Veczemju klintis, Raganu katls, Ērgļu klintis un Zvārtas iezis, kurš ir ticis pat vairākās filmās, ir tikai daži no šādiem piemēriem.

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

12 + 20 =