#50 Daudas romantiķu ūdenskritums

Daudas ūdenskritums pēdējos gados aizvien biežāk iekļūstsociālo tīklu uzmanības centrā kā iecienīta bildinājumu izteikšanas un kāzu dienas lokācija. Lai neiztraucētu kādu romantisku pārīti,mēs sagaidījām nesezonuun vienu no Latvijas augstākajiem ūdenskritumiem devāmies apskatīt decembra sākumā.Liela daļa Daudas upes tecējuma ir iekļauta Nurmižu gravu rezervāta teritorijā, kuras apmeklējums ir stingri ierobežots, tāpēc mēs apskatāmtikai ūdenskritumu. 

Bez kartes šo vietu atrast būtu visai grūti, jo norāde ceļa malā ir nesalasāma, bet iebraucamais celiņš – nobloķēts ar betona kluci. Mašīnu noliekam pie Jurbrenču mājām, man ir saģipsēta kāja un, novērtējot ceļa segumu, nolemjam, ka Elizabete ies viena. Starp citu, tieši ar Jurbrenču māju saimnieku un Siguldas pašvaldības gādībuDaudas ūdenskrituma apkārtne ir labiekārtota un te ir izveidota atpūtas vieta.

Dauda ir Gaujas kreisā krasta pieteka, kurā pa ceļam pievienojas Jodupīte. Upe, līdzīgi kā citas apkārtnes Gaujas pietekas,tek pa dziļu kanjonveida gravu. Tā pazīstama arī ar nosaukumu Lākturu upe. Tautā dabas brīnums saukts arī par Lākturupes un Vecdreļļu ūdenskritumu. Augštecē upi, kā jau tas mēdz būt ar daudzām Latvijas upēm, mēdz dēvēt dažādi – parJurbrenčupīti unĶiļupīti, kas izrādās ir upes senais lībiskais nosaukums. Atrodama informācija, ka Daudas ūdenskritumsir trešais augstākais ūdenskritums Latvijā. Tā augstums ir 2,4 metri, bet platums no 1,5 līdz 2,5 metriem. Ūdenskritums veidojies uz Pļaviņu svītas dolomīta kāples un Amatas svītas dzeltenīgibalto lodīšu smilšakmeņu sadures vietas. Aiz ūdenskrituma Daudai izveidojusies iespaidīga grava (līdz 40 metru dziļa), kas bagāta ar smilšakmens atsegumiem.

Daudas ūdenskrituma apkārtnē ir atrodami vairāki iespaidīgi dabas objekti, tomēr tikai daļa no tiem ir pieejami ierindas pilsonim. Kamēr Kraukļu grava, Pētera ala un Raganu katls ir brīvi pieejami apmeklētājiem, tikmēr turpat netālu esošais tiešām iespaidīgais Jodupītes ūdenskritums, Kautraku grava ar saviem ūdenskritumiem un Nurmižu grava ir pieejama vien zinātniekiem, kas saņēmuši Dabas aizsardzības pārvaldes atļaujas.

Avoti:

www.entergauja.com

www.daba.gov.lv

 

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

seven + 4 =