# 35 Pēdējais Staburags

       Staburags ir Raunas apkārtnes centrālais dabas objekts, par ko liecina ciemata centrā tam veltītā norāde. Raunas staburags ir ļoti izteiksmīgs populārā tūrisma apskates objekts. Tam ir sava labi iekopta autostāvvieta. Info stends ar Staburaga rašanās skaidrojumu un aicinājums saudzēt šo dabas brīnumu. Uz pašu dabas objektu ved lieliskas kvalitātes celiņš ar lepnu cilpu galā. Raunas Staburaga sasniegšana, atšķirībā no pavisam netālu esošajiem Dāvida ūdenskritumiem, nesagāda raizes un pat rudenīgais lietutiņš liekas patīkams.

Turp un atpakaļ notiek neparasti dzīva kustība, kas reti novērojama ap dabas objektiem, ja vien tā nav Gūtmaņala vai Ventas rumba. Trīs pusaudzes kopā ar puisi dodas uz Staburaga pusi, lai ieturētu līdzpaņemtos našķus un malkotu vieglus alkoholiskos dzērienus. Te pat sastopam četrus sirmus atpūtniekus, kuriem vieglā piekļuve Staburagam ir sagādājusi patīkamus brīžus – tie jautri čalo un fotografējas uz 17 metrus platā un gandrīz četrus metrus augstā šūnakmens fona.

Raunas Staburags pēc Daugavas Staburaga appludināšanas, šobrīd ir Latvijā raksturīgākais un izteiktākais šūnakmens veidojums. Kā arī vienīgais apskatāmais dabas objekts, kura nosaukumā ir saglabājies Staburags. Tā vecums ir apmēram 8000 gadi un mums par prieku, tas turpina veidoties arī mūsdienās . Staburags aug pateicoties avotu ūdenim, kas plūstot pa nogāzes sūnām un citiem augiem izgulsnē savus avotkaļķus. Esam te ieradušies tikko pēc lietavām un Staburags ir pārklājies ar neskaitāmām tērcītēm, kuras nolaidušās pa sūnu valdziņiem krīt iekšā Raunā.

Staburaga avoti, pateicoties tam, ka veido avotkaļķus ir ES nozīmes prioritāras aizsardzības biotops. Raunas Staburags tāpat minēts kā vienīgā Alpu kreimules atradnes vieta, taču daudzus gadus šī suga šeit nav konstatēta. Domājams, ka iemesls tam ir Staburaga apmeklētāju intensīvais nomīdījums. Saudzēsim pēdējo Latvijas Staburagu.

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

eleven + four =