Ziemassvētku sveiciens ar Sautas kalna egli

Sautas kalna dižegle, kā to mēdz dēvēt, atrodama pasakainā Gaujas senkrasta kraujas malā, apmēram 11 km attālumā no Siguldas. Par egles atklājēju un nomērītāju (1997. gadā)  ir uzskatāms viens no Latvijas pazīstamākajiem dēkaiņiem un dabas pētniekiem – Guntis Eniņš. Mēs uz Sautas kalnu devāmies decembra sākumā, kad pelēkos laukus bija nomainījis tikko uzsnidzis sniegs. Ņemot vērā pēdējo gadu ziemas, tas izklausīsies gandrīz neticami, bet visu dienu spīdēja tik spoža saule, ka no skatīšanās uz svaigo balto sniegu pēc tam vairākas dienas sāpēja acis.

Taka uz Sautas kalnu no Siguldas vijās gar ainaviskām kraujām, un piesnigušie koki, superzilās debesis un  stāvās nogāzes radīja iespaidu, ka esam Alpos. Vēl skaistāk nekā Alpos, patiešām. Pa ceļam uz Līgatni bridām pa aizsalušiem strautiem, redzējām oranžos smilšakmens atsegumus, dobjas alas un neskaitāmas gravas, pret kurām ledus un lietus ūdens tūkstošiem gadu ir lauzuši savus zobus.

Līgatnē nokļuvām četras minūtes pēc plānotā autobusa atiešanas laika, tāpēc  izbaudījām tēju, alu un pankūkas Līgatnes viesmīlīgākajā krodziņā “Vilhelmīnes dzirnavas”. Mājās, kā parasti, ieradāmies vēlu un laimīgi. Priecīgus Ziemassvētkus!

Papildinājums! Kādu laiku pēc egles apmeklējuma noskaidrojām, ka esam bijuši īpaši aizsargātā dabas teritorijā, kur uzturēšanās nav atļauta. Turpmāk, lai mazinātu iespēju pieļaut līdzīgu kļūdu, pirms došanās dabā maršrutus pārbaudīsim šajā kartē: http://ozols.daba.gov.lv/pub/.

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

sixteen + six =